Základem je vybrat správný typ hlíny. Na točení na hnčířském kruhu jsou vhodné hladké točířské hlíny.Na modelování se hodí spíše hlíny ostřené. Hlíny je dobré ještě samotným tvoření propracovat a zbavit případného vzduchu. Při šlikrování je nutné používat stejnou hlínu ze které tvoříte jinak se může stát, že přišlikrované části při výpalu nebudou u sebe držet. Velmi důležité je sušení výrobku. Délka sušení závisí na vlastnostech hlíny a způsobu zpracování hlíny při tvorbě a velikosti a síle keramického střepu. Malý výrobek se suší rychleji, velký o mnoho pomaleji. Velké výrobky je dobré ze začátku sušit pod igelitem, po pár dnech teprve volně. Není vhodné sušit blízko tepelného zdroje (na peci či na radiátoru), keramický střep by na povrchu rychle zaschl, vlhkost by však zůstala uvnitř střepu a při výpalu by se výrobek popraskal či úplně zničil. Důležité je dodržovat doporučené teploty výpalu uvedené na obalech hlíny, pokud vyrábíte užitnou keramiku a tuto teploty sladit i s doporučovanými teplotami výpalu glazur. Pokud vyrábíte dekorativní keramiku, můžete výrobky pálit spolu s vhodnými glazurami na nižší teploty.
Suchou glazuru rozmícháme v pitné vodě na hustou kaši, kterou naředíme na potřebnou hustotu. Hustota závisí na způsobu glazování (namáčení, polévání, stříkaní, glazovaní štětcem apod), podle nasákavosti hliněného střepu, teplotě přežahu apod. Pórovitý střep, který rychle nasává vodu, vyžaduje řidší glazuru než střep hutný, málo nasákavý. Po naředění je vhodné glazuru nechat odstát a přecedit přes husté sítko (odkaz na sítka pomůcky). Pro snížení usazování glazury doporučujeme použít elektrolyt.Každou glazuru je dobré vyzkoušet v různé síle nánosu na daný střep a vypálit na požadovanou teplotu. Síla nánosu na hmotě by se měla pohybovat do 1mm, přičemž krycí glazury se nanášejí silněji než transparentní. Glazury stejného typu lze mezi sebou navzájem míchat a tím docílit individuálních odstínů. Pro ty, kteří rádi glazují štětcem a si nejsou jistí, zda glazuru správně naředí nabízíme tekuté glazury (BLS, SG, Botz).
Keramický střep musí být před glazováním čistý, zbavený čistot, prachu a mastnoty, jinak se při výpalu glazura z těchto míst stahuje. 1.výpal (přežah) doporučujeme pálit v rozmezí 750-950°C dle vlastností hlíny. Pórovité střep se pálí na vyšší teploty, méně nasákavý na teploty nižší. V některých případech se glazuje na syrový střep a výrobek se pálí pouze jednou. Glazury v sušině se se nanášejí několika způsoby: namáčením, poléváním nebo stříkáním, aby se vytvořila stejná vrstva glazury na střepu. Při nanášení glazury v sušině štětcem doporučujeme spíše glazuru na střep tupovat. Pro tuto techniku nanášení jsou však ideální tekuté glazury, které mají tu správnou konzistenci a složení, aby se daly pohodlně nanášek štětcem na keramický střep a střepu před pálením a případnou další dekorací dobře držely. Naglazované výrobky je dobré nechat před druhým výpalem uschnout a pálit třeba až druhý den, až se střepu uschne přebytečná voda z glazury. Při druhém výpalu je třeba dodržet doporučovanou teplotu výpalu, který je vždy uveden na obalu glazury. Při snížení teploty je glazura matná, drsná a neprotavená. Při přepálení se barevný odstín glazury mění a může i vyhořet, glazura se do střepu vsakuje nebo stéká.
Ředění sypkých glazur je tak trošku věda, viz dotaz výše a pro svou vyšší technologickou náročnost nejsou příliš vhodné pro keramiky začátečníky nebo příležitostné keramiky. Velkou výhodou tekutých glazur je jejich snadné užívání u některých i velké teplotní rozpětí pálení. Tyto glazury jsou určeny převážně na nanášení na keramický štep štětcem a uživateli poskytují velký komfort. nabízejí se v obalech, díky kterým jsou vždy po ruce, dobře se nanášejí na střep, jsou naředěné na správnou hustotu, kterou si velmi dlouho drží, není potřeba neustále glazuru při glazování promíchávat, neusazují se. Stačí jen tekutou glazuru promíchat a dekorovat. Pokud keramik potřebuje stejnou glazurou stříkat nebo polévat větší plochu, stačí glazuru více rozředit.
Kraklovou glazuru a kraklovou glazuru tekutou rozmícháme a aplikujeme na keramický střep stejným způsobem jako ostatní glazury v sušině a tekuté glazury. Výrobek vypálíme na doporučenou teplotu a po vychladnutí namáčíme do silného barevného roztoku (např. inkoustová barva, silný odvar černého čaje, barvítko smíchané s vodou apod.) Do některých kraklů (prasklin, trhlin) barvivo zateče a tím vzniká prokreslení.